17 Haziran 2016 Cuma

Virgo nedir? Biliyor musunuz?

Virgo nedir? 

Tıp dilinde Bakire kelimesinin Latince anlamı olan  Virgo ingilizcede Virgin olarak geçer , Halk arasında Bakire , kız oğlan kız , ve ya kız anlamanına gelen virgo mitolojide adalet tanrıçası Justa olarak bilinir. 

Mitolojide başak anlamına da gelen virgo , efsanaye göre;
Demeter ve İcarius’un, yer altı tanrısı Hades tarafından kaçırılan kızı Persephone olarak tasvir edilir. Persephore’nin annesi homeros destanlarinda “güzel saçli kraliçe, güzel örgülü kraliçe” diye anilan toprak ve bereket tanrisi demeter’dir Demeter ekinlerin ve özellikle buğdayi simgeler.

Efsaneye göre; Persephone bir gün  çiçek toplarken birden bire yer yarılmış, yer altı tanrısı Hades şarıyla dışarı çıkmış. Persephone’yi kaptığı gibi ortalıktan kaybolmuş. Ümitsizlikten ne yapacağını bilemeyen Demeter, kızını bulabilmek için tüm yeryüzünü dolaşır. Herşeyi gören tanrı Helios Kızının yerini söylemiş. Bunu üzerine Demeter Olympos’tan kaçmış, yureği sızlayarak ıssız bir yere çekilmiş. 

Demeter’in küsmesiyle toprağın bereketi kalmamış,
ekinler bitmez, buğday başakları büyümez olmuş.
İnsanlar kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlar.

Zeus, Demeter ve Hades’in arasını düzeltmeye çalışmış fakat başarılı olamamıştır. Bu arada Hades, Persephone'ye büyülü nar yedirmiş, büyülü narı yiyen Persephone yeraltı tanrısına bağlanmış, Zeus’un tüm çağrılarına rahmen yeraltı ülkesinde kalmaya devam etmiş.

Tüm çabalarının boşa gittiğini gören Zeus bu işi bir kurala bağlamayı kafasına koymuş.
Zeus Persephone’nin yılın üçte ikisini yani buğday başaklarının çiçek açma ve ürün verme zamanını yer üstünde annesi Demeter’in yanında, kalan üçte birini yani kışı Hades’in yanında yeraltında geçireceğini söyler. Böylelikle toprağa yeniden bereket gelir

Günümüzde ;
Efsanelerden uzak, Virgo, Virgin, Bakire, önceden cinsel ilişkiye girmemiş, kız (önceden cinsel ilişkiye girmemiş erkek - bakir) olarak geçer.

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder