26 Ekim 2015 Pazartesi

Folik Asit alımı neden önemlidir?


Folik asit nedir?
Folik Asit, B grubundan suda çözünen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna ise folik asit denir.
Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahiptir.
Folik asit, bebek gelişimi için de çok önemli olup, vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. 
Folik asit hamilelik öncesi ve sırasında olduğu kadar, kansere neden olabilecek hücre yapısındaki değişikliklerin önlenmesi bakımından da önem taşımaktadır. 
Folik asit alımına ne zaman başlamalı?
 Gebelik planlanmaya başlandığı zaman,gebelikten 3 ay önce folik asit kullanılması önerilmektedir.
 Folik asit vücutta depolanmaz. O yüzden her gün alınması gereklidir.
Hafif derecede folik asit eksikliği toplumda oldukça yaygındır. Daha ağır eksiklik durumlarına ise anemide (kansızlık) rastlanır. 
Folik asitten zengin gıdalar nelerdir?
Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler,  karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, mercimek,brokoli,narenciye,yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur.