9 Mart 2015 Pazartesi

HSG (ilaçlı rahim filmi)


Rahim filmi nedir ? Nasıl çekilir ? 

Histerosalpingorafi (HSG) genellikle adet kanaması bittikten sonra birkaç gün içerisinde çekilir. Adetliyken çekilmemesinin nedeni adet kanı rahim içerisine verilen ilaçla beraber karın içerisine girebilir.

Adet kanaması bittikten hemen sonra çekim yapılması daha uygun olacaktır, eğer adetten sonraki iki haftalık süre içerinde çekim yapılırsa döllenme ve hamilelik ihtimalini ekarte etmek gerekir.
gebe kalma ihtimali varsa adetten sonraki 10- 15 günlük süre içerisinde  hamilelik oluşabilir. 


Rahim filmi için açlık gerekmez 


Ancak genel anestezi altında çekim yapılacaksa en az 6 saatlik açlık gereklidir.Normal şartlarda anestezi gerektiren bir işlem değildir ancak özel durumlarda (vajinusmus vb.) tercih edilebilir.Rahim filmi öncesinde özellikle kullanılması gereken bir ilaç yoktur ancak profilaktik amaçlı antibiyotik ve işlem öncesi ağrı kesici doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?
-Rahim filmi röntgen odasında çekilir. Normal karın veya göğüs röntgenlerinin çekildiği odada hasta röntgen masasının üzerine sırt üstü yatar.
- Röntgen masasına sırt üstü yattıktan sonra bacaklarını hafif açar.Jinekolojik muayene pozisyonuna benzer bu ancak burada bacakları koyacak kısımlar yoktur, hasta düz röntgen masası üzerine koyar ayaklarını.
- Röntgen odasında genellikle röntgen teknisyesi veya radyoloji uzmanı bulunur.
-Hastaya jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene aleti (spekulum) takılır.
- Spekulum takıldıktan sonra hastanın rahim ağzı (serviks) antiseptik solüsyon ile temizlenir.
- Daha sonra rahim ağzına ince uzun bir tüp şeklinde kanül denilen alet yerleştirilir.
- Rahim ağzına yerleştirilen aletin içerisinden rahim içerisine doğru radyoopak sıvı (film çekimi için gereken ilaç) verilir. 


Bu sıvı sayesinde röntgen filminde rahim ve tüpler  parlak şekilde görülebilir. 
- Verilen sıvı rahim içerisine ve oradan tüplere ve tüpler açıksa karın içerisine kadar ilerler. Bu esnada hasta çok hafif ağrı hissedebilir. Rahim içerisine ilaç verilirken birkaç defa karın bölgesine röntgen filmi çekimi yapılır.- Film çekimleri bittikten sonra rahim ağzına yerleştirilen alet alınır ve spekulum (muayene aleti) çıkartılır.
- Kısa bir süre sonra hasta kalkmadan bir karın filmi daha çekilir. Daha sonra hasta masadan kalkabilir.
- Rahim filmi çekimi toplamda ortalama 5-10 dakika süren bir işlemdir.Rahim filmi (hsg) sonuçları ne zaman alınır?


Film sonuçları  film çekimi bittikten hemen sonra çıkar.

 Çekilen filmler siyah röntgen kağıtlarına basılır ancak radyoloji uzmanı tarafından detaylı rapor yazılması gerekir.
Bu aşama filmin çekildiği merkeze ve yoğunluğa göre değişmektedir ancak genellikle bir kaç saat içerisinde radyoloji uzmanı rahim filmi hakkında raporunu yazmış olur. 

Hastalar bu raporu alarak kadın doğum uzmanlarına gösterirler. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hem çekilen filmleri hem de yazılan raporu inceler.

                                          

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder